Prístav nádeje

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Vo Zvolene vzniká prvé outdoorové bezbariérové fitness

E-mail Print PDF
Vo Zvolene vzniká prvé outdoorové bezbariérové fitness SurprisedSmileUmožní športovať aj ľuďom, ktorí si to nemôžu finančne dovoliť napríklad vo fitnes centrách, ale aj tým, ktorý súčasné zariadenia nemohli navštevovať z dôvodu fyzických bariér... 

 

Zvolen (09. september 2020)

V súčasnosti na Slovensku úplne absentujú bezbariérové zariadenia a riešenia, ktoré by riešili otázku inklúzie a súčasne by boli ľuďom so zdravotným znevýhodnením nápomocné (či už z hľadiska sociálneho, zdravotného alebo spoločenského). A to aj napriek tomu, že takmer 15 % Slovenskej populácie tvoria ľudia s nejakou formou zdravotného hendikepu. Aj preto zvolenské občianske združenie Prístav nádeje, ktoré zastrešuje ľudí so zdravotným hendikepom, po dvoch rokoch od zriadenia prvého bezbariérového ihriska na Slovensku teraz prichádza s vybudovaním prvej outdoorovej bezbariérovej inkluzívnej športovo-rehabilitačnej fitness zóny -  fitka pre všetkých bez rozdielu.

Šport, resp. zlepšenie zdravotného stavu, poskytuje možnosť získať na veci nový pohľad, otvára brány do sveta, kde nezáleží na tom, či človek má zdravotné obmedzenie, alebo nie. Je jednou z oblastí, v ktorej môžu excelovať aj ľudia, ktorí bežne čelia podceňovaniu, stigmatizovaniu, o ktorých mnohí tvrdia, že veľa nedokážu. Už Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím rieši otázku, ako žiť nezávisle a byť začlenený do komunity. Len sa na to v praxi častokrát zabúda...

Outdoorová bezbariérová, inkluzívna športovo-rehabilitačná fitness zóna umožní športovať aj ľuďom, ktorí si to nemôžu finančne dovoliť napríklad vo fitnes centrách, ale aj tým, ktorý súčasné zariadenia nemohli navštevovať z dôvodu fyzických bariér (nevedeli sa do zariadení dostať - schody a pod.).

Presne tak isto ako dospelí, aj deti a mládež potrebujú mať možnosť slobodne sa pohybovať ako najlepšie vedia. Navyše deti s telesným znevýhodnením chcú presne tak isto, ako všetky ostatné deti, športovať. Právo detí oddychovať a tráviť voľný čas, zapájať sa do herných a rekreačných a športových aktivít je napokon zakotvené aj v Dohovore OSN o právach dieťaťa. No napriek tomu realita je taká, že doposiaľ boli vybudované len outdoorové športoviská pre ľudí bez hendikepu. „Na nás ostatných, sa akosi stále zabúda. Nie sme prioritou,“ začína rozprávanie Marcela Václavková Konrádová, riaditeľka občianskeho združenia Prístav nádeje, ktorá fitness zónu zriaďuje.  

Na sídlisku Západ vo Zvolene už postavili prvé bezbariérové ihrisko a teraz na rovnakom sídlisku, približne 400 metrov ďalej – na Nográdyho ulici bližšie k rieke Hron, vzniká prvá outdoorová bezbariérová, inkluzívna športovo-rehabilitačná fitness zóna. Cieľom je, aby športové aktivity boli prístupné všetkým bez rozdielu, aby športovanie v prírode bolo obohacujúcim, celoživotným zážitkom pre všetky osoby (i ľudí so zdravotným znevýhodnením). Projekt tak rieši otázku sprístupnenia – fyzického i psychického, spája, integruje. Podporuje inklúziu detí a mládeže, prepája minoritné skupiny obyvateľstva s majoritou, prepája komunity,“ povedala Václavková Konrádová.

 

 

 

 

  

Finančné prostriedky vo výške 1.000 € na vybudovanie fitness zóny získalo združenie vďaka úspechu v grantovom programe Nadačného fondu PricewaterhouseCoopers v Nadácii Pontis, peňažnému daru vo výške 500 € od spoločnosti Spig s.r.o., firme Agger, s.r.o., vlastnému vkladu občianskeho združenia Prístav nádeje a ústretovosti vedenia Mesta Zvolen, ktoré vyčlenilo vhodný pozemok na jej umiestnenie.

Šport nebude viac rozdeľovať, ale spájať. Na sídlisku Západ vo Zvolene tak zavládne nielen hranie, ale aj športovanie bez hraníc. Jednotlivé komponenty sú upravené špeciálne pre mládež na vozíku od 14 rokov, využiť však dokážu aj osoby staršie a bez zdravotného znevýhodnenia. Nájdete tu hrazdu, pomocou ktorej si priaznivci športovania posilnia svaly v hrudnej, chrbtovej, brušnej oblasti a svaly ramien. Taktiež tam nájdete kombinované kolesá, vďaka ktorým si osoby posilnia svaly horných končatín a chrbta. Ďalším komponentom je posilňovací stoj na hrudník a šachový stôl so sedením, ku ktorému sa zmestia aj dve osoby sediace na invalidných vozíkoch. „Nikto by nemal byť na vedľajšej koľaji len preto, že sme mu nesprístupnili priestor, v ktorom sa pohybuje. Mne osobne sa život zmenil ako desaťročnej, keď mi začali zdravotné problémy, pre ktoré dnes, v dospelosti, nosím nálepku postihnutá. A tiež dôverne poznám ten pocit bezmocnosti, keď som po opakovaných operáciách potrebovala a chcela rehabilitovať nad rámec toho, čo mi ponúkli zdravotné poisťovne cez kúpeľnú liečbu a nemala som, pretože žiadne fitko nemalo bezbariérový vstup a stroje už vôbec nie ,“ opisuje Václavková Konrádová.

Zriaďovatelia očakávajú, že outdoorová  bezbariérová, inkluzívna športovo-rehabilitačná fitness zóna bude mať pozitívny dopad na kvalitu života osôb so zdravotných znevýhodnením, ako aj na všetky detí a ich rodiny, ako aj na celú komunitu. Veď napokon, ľudia na vozíku tak dostanú príležitosť zažiť nové emócie, skúsenosti, čo sa môže odraziť aj na ich športových snoch či osobnostnom raste. Teším sa, že osoby so zdravotným znevýhodnením dostanú možnosť trávenia voľných chvíľ, akú nikdy predtým nemali. No a ak aspoň trochu inšpirujeme aj iné mestá na Slovensku, aby začali uvažovať podobne, moja radosť bude o to väčšia,“ uzatvára Václavková Konrádová.

Ľudia z občianskeho združenia Prístav nádeje pracujú s ľuďmi so zdravotným znevýhodnením, ale aj širokou verejnosťou. Búrajú predsudky, spájajú, inšpirujú, integrujú. Dopomáhajú zaradiť sa ľuďom do pracovného, spoločensky zmysluplného a plnohodnotného života v spoločnosti. To, že sa im to darí, potvrdzujú i mnohé ocenenia, ktoré za svoju činnosť získali. Jedným z posledných bola nominácia riaditeľky Prístavu nádeje, o.z.  – Marcely Václavkovej Konrádovej, na ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2019 v kategórií Filantropia.

Prvá outdoorová bezbariérová, inkluzívna športovo-rehabilitačná fitness zóna sa bude slávnostne otvárať v utorok 15. septembra o 14:00 hod. na ulici Nográdyho 3410 (bližšie k rieke Hron) na sídlisku Západ vo Zvolene. Príďte so svojimi deťmi zažiť doposiaľ nepoznané emócie aj vy. Pozvaní sú zaujímaví hostia a pre návštevníkov čaká plno prekvapení.

 

 

 

 

Anketa

Pociťujete potrebu posunúť sa v živote, alebo v práci?
 

Vyhľadávanie

Kto je on-line

We have 4 guests online

Návštevnosť

Members : 242
Content : 184
Content View Hits : 361155