Prístav nádeje

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Sme v zozname chránených dielní

E-mail Print PDF

O tom, že pripravujeme Tréningové centrum pre hendikepovaných sa hovorí čím ďalej, tým intenzívnejšie.Čítajte, čo o nás napísal portál registerchranenychdielni.sk :-)

Ak vyjdú všetky plány a predsavzatia, tak od 1. októbra 2012 by v Banskej Bystrici malo fungovať formou chránenej dielne Tréningové centrum pre hendikepovaných. Jeho zakladateľ , Občianske združenie Prístav nádeje, vychádzal z pocitov postihnutých, ktorí sa cítia byť vyradení zo spoločnosti práve do tej miery, ako sa k nemu správa, či ako s ním zaobchádza jeho okolie. Práve preto sa usilujú vytvoriť pracovné podmienky prispôsobené ich hendikepu. Bližšie sme sa o rodiacom sa zariadení porozprávali s PhDr. Marcelou Václavkovou Konrádovou, cert. Mgmt., predsedníčkou OZ Prístav nádeje.

- Súčasťou tréningového centra bude kaviareň s knižnicou, kde budú zamestnaní ľudia s postihnutím ako čašníci či knihovníci. Budú ponúkať domáce koláčiky, ručne vyrábané výrobky pochádzajúce z tvorivých dielní, ktoré budú pripravovať tiež ľudia s postihnutím. Takto získajú hlavne prax a možnosť vyskúšať si, čo je to pracovná záťaž. Budú prichádzať do kontaktu so zákazníkmi. V takomto pre nich bezpečnom prostredí sa vytrénujú na profesionálov. To im umožní v budúcnosti lepšie sa uplatniť na trhu práce, a tak sa stanú atraktívnejšími pre budúcich zamestnávateľov. V Centre sa počíta aj s priestorom pre aktívny oddych. Budú sa v ňom organizovať literárne besedy, autogramiády, krsty kníh, ale aj tvorivé dielne a workshopy pre deti i dospelých. A pre najmenších je pripravený detský kútik.

V čom bude chránená dielňa iná, odlišná od tých súčasných?

- Tréningové centrum pre hendikepovaných ako jediné v Banskobystrickom kraji (resp. v tomto spojení jediné na území SR) vytvára pracovné a zácvikové príležitosti pre ľudí s telesným hendikepom (POZN. doterajšie dielne sú zamerané na zmyslové postihnutie). „Mäkkosťou“ svojho pracovného prostredia ponúka podmienky pre pracovné uplatnenie sa aj napriek obmedzeniam, ktoré telesné postihnutie so sebou prináša, čím zvyšuje kvalitu života hendikepovaných.

Chránené pracoviská pomáhajú ľuďom so zdravotným postihnutím žiť chráneným životom, ktorý im pomáha existovať vo svete, v ktorom sami žiť nevedia. Často sa totiž stáva, že zdravotné postihnutie človeka vyradí z koľají bežného života a nie je tak schopný opäť sa zaradiť do normálneho pracovného procesu.

- Práve túto bariéru chceme prekonať aj Tréningovým centrom, pretože naším cieľom je, aby zdravotne postihnuté osoby nezostávali doma či v ústavných zariadeniach len preto, že nemajú vytvorené a prispôsobené pracovné podmienky. Sme presvedčení o tom, že osoby s telesným postihnutím tak získajú znalostí, zručností, schopnosti a zlepší sa aj ich pracovná rehabilitácia. Domnievame sa, že takýmto spôsobom zvýšime ich šance na uplatnenie sa na otvorenom trhu práce. Myslíme si, že pre ich budúcich potenciálnych zamestnávateľov, predstaviteľov samosprávy a ostatných poskytovateľov sociálnych služieb budeme praktickým a fungujúcim príkladom k tomu, aby svoje úsilie poskytovať kvalitné sociálne služby a služby zamestnanosti vytvárali v čo najbežnejších, integrovaných podmienkach trhu práce aj pre osoby s telesným postihnutím.

Vaše presvedčenie, že základným prostriedkom, ktorým je možné prispieť k rozvoju človeka, je rozširovať jeho poznanie a odstraňovať bariéry stojace v ceste. To ale nie je všetko…
– Iste, predpokladom účinnej pomoci je aj dobré porozumenie sociálnej a psychologickej situácie zdravotne postihnutého jedinca, pretože ľudia so zdravotným postihnutím sú nositeľmi tých istých ľudských práv ako všetci ostatní občania.

Zastávame totiž názor, že zdravotne postihnutý človek potrebuje v individuálnej miere určitú pomoc či kompenzáciu pri uspokojovaní samozrejmých ľudských potrieb. Táto pomoc nie je nejaká „zvláštna“ potreba, je to súbor opatrení, ktoré vedú k sprístupneniu možnosti realizovať či napĺňať bežné a celkom prirodzené potreby jedinca. Preto tiež v kontexte starostlivosti o znevýhodnených jedincov hovoríme o sprístupňovaní (napríklad vzdelania, pracovného uplatnenia, kultúrneho vyžitia) alebo o vyrovnaní príležitostí (napríklad sebarealizácie, spoločenského uplatnenia).

V neposlednom rade, Tréningové centrum Prístav bude jediným na území Slovenskej republiky, kde širokej verejnosti s každou kávou alebo čajom namiešajú Prístaváci – čašníci s telesným postihnutím, aj dobrý pocit. Každou návštevou sa tak ľudia stanú súčasťou niečoho, čo pozitívnym smerom bude meniť očakávania spoločnosti ohľadom pracovných schopností ľudí s telesným postihnutím.

Celý článok si môžete prečítať tu: http://www.registerchranenychdielni.sk/treningove-centrum-pre-hendikepovanych/ 

 

Anketa

Pociťujete potrebu posunúť sa v živote, alebo v práci?
 

Vyhľadávanie

Kto je on-line

We have 3 guests online

Návštevnosť

Members : 242
Content : 175
Content View Hits : 290007